Zimbabwe Government Gazette dated 1985-06-17 number 34

ZIMBABWEAN

GOVERNMENT GAZETTB
EXTRAORDINARY
Published by Authority

V ol. LXIII, No. 34 17th JUNE. 1985 Price 30c

General Notice 376A of 1985. Names o f candidates Constituency
ELECTORAL ACT, 1979 20. Kwenda, Edgar Mapiye Kairoi
21. Machava, Justin Murehwa Mwenezi
, Candidates, Polling Days and Polling Hours: Common Roll 22. Machinga, Gabriel Mharadze Bikita
23. Madzinga, John Zengeza
IT is hereby notified, in terms of section 55 of the Electoral 24. Mahachi, Moven Enock Makoni West
Act, 1979, that the candidaites whose names are listed in the 25. Mahofa, Shuvai Gutu South
first column of the Schedule have been nominated as candidates 26. Makanganise, Jesiniahs Dick Gokwe West
for election as\member,s of the House of Assembly for the 27. Maliahga, Moton Dizzy Paul Mutare West
constituencies specified opposite their names in the second 28. Maluleka, Titus Hatlani Chiredzi South
column of the Schedule. The parties for which the candidates
are standing are indicated in the Schedule. 29. Mangwende, Witness Pasichigare Chitungwiza
Polling days for all Common Roll constituencies will be Magunda
Monday and Tuesday, the 1st and 2nd July, 1985. 30. Manyika, Robson Dayford Kariba
On both polling days, polling hours will be as follows— 31. Marere, Robert Mubayiwa Manyame
(a) at fixed urban polling stations, polling will begin at seven 32. Mashonganyika, Idah Glen View
o’clock in the morning and end at seven o’clock in the 33. Masilela, Joshua Maqwala Mzingwane
evening; 34. Malaga, Ben Ndiringe Mberengwa South
(b) at fixed niral polling stations, polling will begin at seven 35. Mbedgi, John 'Masole Beitbridge
o’clock in the morning and end at between four o’clock 36. Midzi, Amos Bernard Mukuvisi
in the afternoon and seven o’clock in the evening, at Muvengwa
the discretion of the presiding officer, subject to any
directions given by the Registrar-General; 37. Mombeshora, Swithun Makonde North
T'achionn ;
(c) at mobile polling stations, polling hours will be at the 38. Mubako, Simbi Veke Ndanga Bast
discretion of the presiding officers concerned.
39. Mucheki, Rackson Guruve
T. T. MUDEDE, Shasha Dizha
17-6-85. Registrar-General of Elections. 40. Mudenda,. Jacob Francis Binga
41. Mugabe, Robert Gabriel Highfield
SCHEDtJr,E Makonde East
42. Mugabe, Sabina Gabriel
CANDIDATES FOR ELECTICN ON COMMON ROLL 43. Mumbegegwi, Simbarashe Shurugwi
Simbanenduku
A ZA.N.U. (P.F) 44. Mtmgwashu, Rudo Shalom Murewa North
Names o f candidates Constituency Peace
1. Bute, Kenneth Goromonzi 45. Munyaradzi, Oliver Musa Gutu North
2. Chidyamakono, Josias Chirongo Mpopoma 46. Mutumbuka, Dzingai hiasvingo North
3. Chidzero, Bernard Thomas Harare 47. Muzenda, Simon Vengayi Gweru Urban
4. Chikowore, Enos Chamunorwa Chegutu West 48. Mnangagwa, Emmerson Kwekwe East
Dambudzo
5. Chimutengwende, Chenhamo Mazowe
Chakezha 49. Mpofu, Obert Moses , Hwange/Tsholotsho
6. Chinyati, Josiah Tavagwisa Kwekwe West 50. Ndebele, Samson Msindo Nkayi
7. Chitepo, Victoria Fikile Mutasa 51. Ndhlovu, Charles Kadoma
8. Dube, Jitile Gibbious Hindoga Matobo 52. Ndloyu, Callistus Bulalima-Mahgwe
Dingiswayo
9. Hove, Richard Chemist Mberengwa North Gwanda
53. Ndloyu, Aleck
10. Hove, Byron Reuben Mtonhodzi Gokwe East Nyamandlovu
54. Ndlovu, Shadreck
11. Huges, Amina Bulawayo Fortrixon - .
12. Hungwe, Josaya Dunira Chivi- 55. Ndangana, William Chipinge
13. Jekanylka, Joseph Muchineripi Wedza Bfiebeni
14. Kabasa, Abraham Mudzi 56. Nhiwatiwa, Naomi Makoni East
15. Kadenhe, Mudzingwa Noah Chegutu East Pasiharigutwi
16. Kadungure, Ernest RusUnunguko Charter East 57. Nhongo, Joice Teurai Ropa Bindura/Shamva
17. Kangai, Kumbirai Manyika ■ Buhera South 58. Nkala Enos Muzombi Insiza
18. Karimanzira, Ishemunyoro Godi Murehwa South 59. Ntuli, Amanda Pelandaba
19. Katsande, Richard Baradza Mutoko 60. N y a g ^ b o , Tapfumaneyi Dzivarasekwa
Sygnah Maurice